Tekst jednolity z uwzględnieniem zmiany Statutu z dnia 6 kwietnia 2011 r
ROZDZIAŁ l
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
- Fundacja pod nazwą ANIMALS zwana dalej Fundacją, ustanowiona została przez Ewę Banaszkiewicz, Iwonę Jakubowską, Tomasza Jaworskiego Dżennet Połtorzycką Stampfl, Sylweńiusza Rudolfa, Jadwigę Zielińską Elżbietę Wroniewską-Reyf i Macieja Onyszkiewicza zwanych dalej fundatorami.
- Fundacja jest organizacją pozarządową non for profit – nie prowadzi działalności gospodarczej i nie działa w celu osiągnięcia zysku.
- Właściwy ze względu na cele Fundacji jest Minister właściwy ds Ochrony Środowiska.
- Fundacja ma osobowość prawną i działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o Fundacjach (Oz U. z 1991 r Nr 46. poz 203).
- Siedzibą fundacji jest miasto stołeczne Warszawa
§2
- Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
§3
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji.
Fundacja może organizować Towarzystwa, Koła i Kluby Przyjaciół Fundacji.
ROZDZIAŁ II
CELE, ZASADY, FORMY l ZAKRES DZIAŁANIA FUNDACJI
§4
Celami Fundacji są:
- Działanie na rzecz wspierania wszelkich ruchów ekologicznych, w zakresie upowszechniania idei pomocy dla zwierząt.
- Wszechstronna i bezpośrednia pomoc zwierzętom
- Przeciwdziałanie wszelkim przejawom łamania praw zwierząt.
- Prowadzenie działalności informacyjnej I oświatowej związanej z ruchem obrony praw zwierząt.
- Wspieranie wszelkich, zgodnych z prawem inicjatyw propagujących idee praw zwierząt.
§5
- Fundacja prowadzi swoją działalność w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
- Fundacja realizuje swoje cele na następujących zasadach i w następujących formach:
- Wspieranie wszelkich działań na rzecz udzielenia pomocy zwierzętom bezdomnym, chorym, porzuconym, niechcianym i skrzywdzonym przez człowieka , a w szczególności podejmowanie działań na rzecz zwierząt wymagających opieki w następstwie niewłaściwego traktowania przez człowieka.
- Współpracę z Policją oraz Strażą Miejską i innymi instytucjami w zakresie koniecznym dla zapewnienia ochrony praw zwierząt.
- Współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji.
- Organizację i uczestnictwo w imprezach kulturalnych i sportowych w celu prowadzenia akcji charytatywnych zapewniających rea lizację celów Fundacji.
- Prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej, informacyjnej, internetowej, wydawniczej, promocyjnej, reklamowej.
- Prowadzenie i wspieranie ośrodków i schronisk dla zwierząt.
- Promocję i reklamę firm i instytucji wspierających ochronę środowiska i zwierząt.
- Udział w postępowaniach administracyjnych i sądowych dotyczących problematyki ochrony środowiska i zwierząt.
§6
Dla zapewnienia realizacji celów statutowych Fundacja może podejmować współprace z krajowymi i zagranicznymi osobami fizycznymi i prawnymi oraz instytucjami publicznymi prowadzącymi działalność w zakresie objętym celami Fundacji.
ROZDZIAŁ III
MAJĄTEK l DOCHODY FUNDACJI
§7
- Majątek Fundacji stanowią środki finansowe przekazane na rzecz Fundacji przy jej powołaniu oraz dochody Fundacji pochodzące z nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania lub na jej rzecz przekazane.
- Majątek trwały Fundacji stanowią nieruchomości oraz ruchomości przeznaczone do użytkowania przez Fundację w celu jej działalności.
- Rozporządzenie majątkiem trwałym Fundacji może nastąpić w przypadkach, gdy jest to uzasadnione celem fundacji, jest skutkiem jego naturalnego zużycia lub jego utrzymanie zagraża ekonomicznemu bytowi Fundacji.
§8
- Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:
- darowizn, spadków, zapisów,
- dotacji i subwencji oraz grantów,
- dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
- dochodów z majątku Fundacji,
- środki finansowe przekazywane na rzecz fundacji przez osoby wspierające działalność Fundacji,
- Dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego Fundacji
- Oprocentowania rachunków bankowych i lokat, z zysków ze sprzedaży posiadania zgodnie z aktem obligacji skarbowych Skarbu Państwa ,
- Dary w naturze, a w szczególności :
- przedmioty służące jako wyposażenie szpitala
- artykuły przemysłowe
- artykuły żywnościowe
- leki
- Stosownie do obowiązujących przepisów Fundacja może organizować zbiórki publiczne, aukcje i imprezy dla finansowania realizacji celów statutowych.
§9
- Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
- W przypadku powołań i a fundacji do dziedziczenia jej zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
§10
- Majątek Fundacji służy do realizacji jej celów statutowych.
- Fundacja nie udziela pożyczek ani nie zabezpiecza majątkiem własnym jakichkolwiek zobowiązań w stosunku do członków jej organów, pracowników oraz osób, z którymi wymienieni pozostają w związku małżeńskim , albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
- Fundacja nie może rozporządzać całością lub częścią majątku na rzecz członków jej organów, pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli to przekazanie następuje bez płat nie lub na preferencyjnych warunkach.
- Fundacja nie może przekazywać do korzystania całości lub części majątku na rzecz członków jej organów, pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że korzystanie z majątku Fundacji będzie bezpośrednio wynika ło z realizacji celów statutowych Fundacji.
ROZDZIAŁ IV
WŁADZE FUNDACJI
§11
- Władzami Fundacji są:
- Rada Programowa,
- Zarząd Fundacji,
- Członkowie Rady Programowej nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży .
ROZDZIAŁ V
RADA PROGRAMOWA
§12
- Rada Programowa jest kolegialnym organem nadzoru.
- Rada Programowa składa się z co najmniej trzech, ale nie więcej niż pięciu członków.
- Członków Rady Programowej powołuje i odwołuje Zarząd jednomyślną uchwałą na dwuletnią kadencję.
- Członkostwo w Radzie Programowej ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Rady Programowej.
- Nie można łączyć członkostwa w Radzie Programowej z pełnieniem funkcji w Zarządzie Fundacji lub ze stosunkiem pracy z Fundacją.
- Członkowie Rady Programowej nie mogą być członkami organu zarządzającego, ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim , we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa , powinowactwa lub podległości służbowej.
- W razie powołania członka Rady Programowej, za jego zgodą, do Zarządu Fundacji lub nawiązania przez członka Rady Programowej stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie Programowej ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
- Członkami Rady Programowej nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Rada Programowa wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady. Przewodniczący Rady Programowej kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady Programowej.
- Rada Programowej zbiera się co najmniej raz w roku. Członkowie Rady powinni być zawiadamiani o jej posiedzeniu przynajmniej na 7 dni przed terminem.
- Radę Programową zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu.
- Rada Programowa podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów, w razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
- Z posiedzeń Rady Programowej sporządzone są protokoły podpisane przez jej członków.
- Zarząd Fundacji zobowiązany jest ustosunkować się do uchwały Rady Programowej najpóźniej w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia mu uchwały.
13
Do zadań Rady Programowej należy w szczególności :
- Powoływanie i odwoływanie Prezesa i członków Zarządu Fundacji.
- Ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu udzielanie członkom Zarządu absolutorium.
- Kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu Fundacji.
- Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
- Nadzór nad działalnością Fundacji.
- Podejmowanie na wniosek Zarządu Fundacji decyzji o połączeniu z inną Fundacją lub o likwidacji Fundacji.
§14
Rada Programowa w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
- Żądania od Zarządu Fundacji przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
- Dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.
ROZDZIAŁ VI
ZARZĄD FUNDACJI
§15
- Zarząd Fundacji składa s 1ę z jednej do trzech osób powoływanych na trzyletnią kadencję .
- Zarząd Składa się z Prezesa Zarządu oraz członków Zarządu . Zarząd może powierzać poszczególnym Członkom Zarządu funkcje Wiceprezesów Zarządu .
- Członkami Zarządu Fundacji nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Zarząd sprawuje swoje funkcje nieodpłatnie.
§16
- Zarząd kieruje bieżącą działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do zadań Zarządu Fundacji należy w szczególności :
- reprezentowanie Fundacji na zewnątrz, w szczególności wobec organów Państwowych i innych organizacji
- uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
- sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
- ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
- podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów.
- przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji.
§17
- Zarząd Fundacji podejmuje decyzje na posiedzeniach w formie uchwał – zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu Fundacji .
- Zarząd Fundacji może podjąć uchwalę jeżeli w posiedzeniu bierze udział co najmniej dwie trzecie członków Zarządu Fundacji.
- Uchwały w sprawie zbywania, zmiany przeznaczenia lub obciążenia majątku Fundacji wymagają dla swej ważności większości głosów członków Zarządu Fundacji.
- O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu Fundacji.
- Zarząd Fundacji może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
§18
- Członkostwo Zarządu Fundacji ustaje z chwilą bądź odwołania bądź śmierci członka Zarządu Fundacji.
- Odwołanie członka Zarządu Fundacji następuje w przypadku:
- złożenia rezygnacji,
- podjęcia pracy, której charakter uniemożliwia prawidłowe wykonywanie funkcji członka Zarządu,
- choroby, ułomności , upadku sił powodujących trwałą niezdolność do pełnieniafunkcji,
- niedopełnienia obowiązków członka Zarządu przez okres dłuższy niż rok,
- istotnego naruszenia postanowień statutu.
ROZDZIAŁ VII
SPOSÓB REPREZENTACJI
§19
Do reprezentowania Fundacji oraz do zaciągania zobowiązań uprawnieni są dwaj członkowie Zarządu Fundacji działający łącznie .
ROZDZIAŁ VIII
ZMIANA STATUTU
§20
Zmian w statucie Fundacji dokonuje Zarząd Fundacji uchwałą podjętą bezwzględną większością głosów.
ROZDZIAŁ IX
POŁĄCZENIE Z INNĄ FUNDACJĄ
§21
- Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
- Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- W wyniku przekształcenia nowo powstająca Fundacja przejmuje w całości, oprócz praw, wszelkie zobowiązania na siebie.
§22
W sprawach połączenia z inną Fundacją właściwy jest zarząd. przy czym jego decyzje zapadają w drodze jednomyślnej uchwały i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę Programową.
ROZDZIAŁ X
LIKWIDACJA FUNDACJI
§23
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku
- Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje Rada Programowa
- Środki majątkowe pozostałe po likwidacji Fundacji przekazuje się na cele zbieżne z celami statutowymi Fundacji.
§24
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały, która w celu wywołania skutków prawnych wymaga zatwierdzenia przez Radę Programową
§25
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady Programowej na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej fundacji o zbliżonych celach.
§26
Do spraw nieuregulowanych w statucie należy stosować przepisy Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o Fundacjach (Oz U. Nr 21 poz. 97) wraz z późniejszymi zmianami oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy.