';
wakacyjna bezdomność
wakacyjna bezdomność

Wakacje to czas radości i upragnionego odpoczynku ale to też czas, w którym jak co roku słyszymy o masowych porzuceniach zwierząt, przywiązywaniu do drzewa, pozostawianiu przy drodze, wyrzucaniu na śmietnik czy do rzeki. Z roku na rok pomnażają się coraz to wymyślniejsze i okrutniejsze sposoby na pozbywanie się „zbędnego balastu”, który w ciągu roku stanowi członka naszej rodziny a w czasie wakacji okazuje się trudnym, niepotrzebnym „kłopotem” którego należy się jak najszybciej pozbyć.

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim tym, którzy z miłości i szacunku do zwierząt, planując swoje wakacje, potrafią zadbać o to, aby ich zwierzęta czuły się bezpiecznie i uczestniczyły także w radości swoich właścicieli.  Dziękujemy za  wasze serce, wrażliwość oraz odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji związanych z planowaniem czasu urlopów i umiejscawianie w nich również Waszych zwierząt.

Naszym celem nie jest jedynie propagowanie i przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, ale przede wszystkim wymierna pomoc, zarówno zwierzętom jak i ich właścicielom w znajdowaniu najlepszych i skutecznych rozwiązań. Nasze wieloletnie doświadczenie i Wy sami, poprzez swoje opinie pozwoliliście nam wyselekcjonować takie rozwiązania, które nie tylko są skuteczne, ale w których także znajdujemy możliwość pomocy Wam.

  1. Jeśli wyjeżdżasz na urlop sprawdź najpierw te miejsca, do których możesz zabrać również swojego zwierzaka. W szukaniu tych miejsc mogą pomóc Ci opnie innych osób, które korzystały już z wypoczynku w konkretnych miejscach a także grupy facebookowe np.: „miejsca przyjazne psom”
  2. Jeśli uznasz, że wybierasz się w miejsce, do którego nie możesz zabrać ze sobą zwierzęcia, przemyśl, kto z Twojego najbliższego otoczenia mógłby zająć się na ten czas Twoim podopiecznym. Spróbuj najpierw u tych osób, które już mają zwierzaka i wiedzą co oznacza opieka nad nim oraz wrażliwość na jego potrzeby. Możesz również wspólnie z takimi osobami zaplanować swoje wyjazdy tak, aby najpierw opiekę nad zwierzętami przejęła ta osoba, która nie wyjeżdża w danym terminie a następnie Ty przejmij opiekę nad nimi na czas wyjazdu tej osoby. Wspierajcie się wzajemnie w tych działaniach co pozwoli na naprawdę skuteczne rozwiązania.
  3. Jeśli masz środki finansowe, które pozwalają Ci na płatną opiekę nad Twoim psem lub kotem w czasie Twoich wakacji, polecamy wyszukanie w Twojej okolicy sprawdzonego domu opieki czasowej dla zwierząt lub hotelu dla zwierząt. Tu również z pomocą może przyjść Ci facebook oraz grupy społecznościowe, w których znajdziesz zarówno opinie na temat danego ośrodka jak i porównanie cen i warunków. Jeśli potrzebujesz konkretnego wsparcia w tym temacie, możesz także zwrócić się do nas na fb lub w formie mailowej, postaramy się pomóc i polecić ośrodki, które znamy i które ponad wszelką wątpliwość doskonale poradzą sobie z opieką nad Twoim zwierzakiem.
  4. Jeśli w Twojej głowie pojawił się pomysł, aby oddać psa do schroniska a po okresie wakacyjnym odebrać go, w swej wrażliwości rozważ inne możliwości. Pies, który przebywał w warunkach domowych, otoczony opieką, oddany do schroniska spotka się z szokiem emocjonalnym porównywalnym do śmierci właściciela, odrzucenia i opuszczenia jakie odczuwa dziecko, które porzucają rodzice. W krótkim czasie jego psychika i zachowanie zmienia się z łagodnego i zrównoważonego psiaka na pełnego lęku i niekontrolowanych zachowań zwierzaka, który potrzebuje odbudowania poczucia własnej wartości oraz zaufania. Spróbuj porozmawiać z sąsiadami, zaproponuj jakąś kwotę pieniężną za opiekę nad swoim psem lub kotem, to zawsze jest wartość wymierna, która sprawia że ludzie chętniej zgadzają się na poświęcenie swojego czasu i użyczenie domu.
  5. Pamiętaj, że nigdy nie pozostajesz sam ze swoim problemem. Bądź mądry i rozważ każde z możliwych rozwiązań zanim podejmiesz decyzję aby porzucić zwierzę, które oddało Ci całe swoje serce.

Schronisko Fundacji Animals, w okresie wakacyjnym odnotowuje średnio 3- krotnie więcej zwierząt, które zostały zgłoszone jako porzucone niż w okresie całego roku. Błąkające się suczki niejednokrotnie trafiają do nas w ciąży. Chcemy zwrócić Twoją uwagę również na fakt, że sterylizacji zapobiega niekontrolowanemu przyrostowi zwierząt oraz ich bezdomności. Tylko nieliczne z nich trafiają do „wtórnych domów” lub schronisk, które mogą zapewnić im godziwe warunku życia. Część z nich umiera na ulicy z wycieczenia, braku picia i chorób a kolejne giną pod kołami samochodów lub potrącone w  męczarniach umierają w milczeniu na poboczach dróg.  Nie jesteśmy w tym bezsilni,  nie jesteśmy tylko przypadkowymi świadkami tego co rozgrywa się wokół nas. Pomagamy skutecznie, bo możemy pomóc! Akcja sterylizacji i kastracji zwierząt jest  naszym wymiernym działaniem. Dzięki niej już ponad… psów i … kotów zostało zabezpieczonych i objętych opieką lekarską. Nikt z nas nie jest bezsilny, każdy może pomóc.

  • Podejmuj decyzje dotyczące Twoich zwierząt, kierując się sercem i rozsądkiem
  • Pamiętaj że nie jesteś sam, pomożemy Ci w znalezieniu rozwiązań
  • Pomagaj wymiernie, bo każdy z nas może to zrobi!

Nie jesteś bezsilny, każdy z nas może coś zrobić:

  1. Pomóż sąsiadowi w czasie wakacji – zaopiekuj się jego zwierzakiem
  2. Powiedz mu gdzie znaleźć pomoc i jakie są możliwości
  3. Bądź wrażliwy, jeśli widzisz zwierzę na poboczu lub przywiązane do drzewa, pamiętaj nie jesteś bezsilny – możesz pomóc wymiernie
  4. Wesprzyj akcję kastracji i sterylizacji zwierząt – pomóż nam w pomocy zwierzętom
  5. Jeśli znajdziesz psa lub kota, zgłoś się do nas lub do fundacji, które zajmują się bezdomnymi zwierzętami, nie zostaniesz z tym sam, nie bój się pomóc.
Lubię to
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • LinkedIN
  • Pinterest
Udostępnij